Kościół Katolicki w Norwegii PDF Drukuj Email

Kościół Katolicki : struktura i specyfika

Kościół Katolicki w Norwegii składa się z trzech diecezji: Oslo (154.560 km2), Trondheim (56.458 km2), i Tromsø (11.2918 km2), a ze Spitzbergenem, gdzie też mieszkaja katolicy, 175.618 km2). Formalnie tylko Oslo jest diecezją, pozostałe dwie to tzw. administracje apostolskie. Podział ten wynika i z historii i z geografii – ogromny a mało zaludniony kraj, do niedawna o dużych trudnościach komunikacyjnych. Jedna północna parafia w Hammerfest to 48.637km2, a największa parafia w diecezji Oslo to Bergen 29.541 km2 - dla porównania cała diecezja łomżyńska to 11.500km2.


To oznacza, że jeden ksiądz w Hammerfest musi obsłużyć 330 katolików rozrzuconych na tym obszarze także w czasie arktycznej zimy trwającej ponad pół roku. A pięciu księży z parafii w Bergen – najpiękniejszym ale i najbardziej górzystym i trudno dostępnym rejonie Norwegii (Hordaland i Sogn og Fjordane) musi dotrzeć do 8000 katolików. Liczba katolików przypadających na jednego księdza w parafiach na Północy może byc mała,(dla poròwnania w łomżyńskim jeden ksiądz przypada na ca 1000 katolików), ale już w Bergen stosunkowo większa , bo ponad 1600, a odległości jakie ksiądz musi pokonywać nieporównywalnie większe.

 

Lista miejscowości gdzie znajdują się kościoły katolickie:

Oslo (dwie parafie) Arendal, Asker og Bærum, Askim, Bergen, Drammen, Fredrikstad, Førde (kaplica) Halden, Hamar, Haugesund, Hønefoss, Kristiansand, Larvik, Lillehammer, Moss, Porsgrunn, Stavanger, Tønsberg, Trondheim, Kristiansund, Levanger, Molde, Ålesund, Tromsø, Bodø, Hammerfest, Harstad, Mosjøen, Narvik i Storfjord (Lofoty).

Więcej informacji można znaleźć na stronach internetowych www.katolsk.no

 

Liczba katolików

Według oficjalnych statystyk za rok 2005 katolicy to około 44 000 osób co stanowi ca 1% ludności Norwegii, przy czym w Oslo mieszka ich ponad 2,5% a np. w Lillehammer tylko 0,20%. W rzeczywistości katolików jest dużo więcej – Kościół szacował w 2004, że było ich ponad 60 000, tyle, że nie wszyscy są zarejestrowani w kościele katolickim. Liczba katolików wzrasta wskutek imigracji, są także konwersje.

 

Miniatura kościoła powszechnego

Katolicy urodzeni w Norwegii (a więc także dzieci imigrantów) stanowią ca 38% wszystkich członków Kościoła katolickiego w Norwegii. W niektórych parafiach Norwedzy są w mniejszości. Dominujące grupy to inni Europejczycy, w tym Polacy; imigranci z Azji (głównie Wietnamczycy, Filipińczycy i Tamile) , Ameryki Północnej i Południowej (głównie Chile) i różnych krajów Afryki (m.in. Eritrea, Ghana, Nigeria).

Również księża reprezentują wielokulturowość. Proboszczem może być Norweg, ale bardziej prawdopodobne jest, że bedzie to cudzoziemiec - Polak, Wietnamczyk, Holender, Irlandczyk, Tamil czy Niemiec. Wspólnym językiem jest więc język norweski, który księża i wierni opanowali w różnym stopniu i wymawiają na rozmaite sposoby. W ostatnich latach wzrosła liczba powołań wśród młodych Norwegów.

 
Katolicki kościół św. Pawła w Bergen, Powered by Joomla! Template by SiteGround