Historia parafii

Od czasów reformacji religia katolicka była zakazana w królestwie Norwegii. Dopiero w XIX wieku na mocy królewskiej rezolucji z dnia 6 marca 1843 roku, norwescy katolicy otrzymali pozwolenie na utworzenie pierwszej własnej parafii. Parafia ta powstała w Oslo, noszącym wówczas nazwę Christiania.  W roku 1845 prawo to objęło całą Norwegię, a 12 lat później ówczesny biskup Jacob Lorenz Studach wysłał pierwszego katolickiego księdza do Bergen. Był nim Norweg Christopher Holfeldt-Hauen. Pierwszą Mszę św. celebrowano na Boże Narodzenie roku 1857. Kaplicą, która służyła za Dom Boży było mieszkanie znajdujące się na Kalmargjerdet.

W roku 1864 ksiadz Holfeldt-Houen zakupil na ówczesnej Christiesgate (dzisiejsza Nygårdsgate) grunt pod budowę kościoła. Kamień węgielny położony został rok później przez budowniczego, a zarazem proboszcza księdza Daniela Stuba, którego symboiczny grob znajduje sie za kościołem.

Budowa kościoła trwała 11 lat. Dnia 29 czerwca 1876 roku w święto św. Piotra i Pawła kościół został  konsekrowany i oddany do użytku wiernych. W tym samym roku otwarto również przykościelną szkołę katolicką, która prowadzona była początkowo przez siostry zakonne. W latach osiemdziesiątych szkoła otrzymała nowe lokale w pobliżu kościoła i jest obecnie jedną z najbardziej cenionych szkół w Bergen.

W roku 1896 została wykopana pod kościołem krypta używana wtedy, jak i teraz jako miejsce spotkań. W tym samym też roku ukończono budowę szpitala katolickiego, który znajdował się w dzisiejszym Birgittahjemmet, a później szpital „Florida” – obecnie komunalny dom opieki.

Od 1901 roku aż do upaństwowienia służby zdrowia pracowały w szpitalu siostry św. Franciszka Ksawerego mające swój dom na Marias Minde (Sandviken). Przed kilkoma laty przyjechały do nas siostry Misjonarki Miłości Matki Teresy, które zajmują część Birgittahjemmet.

W roku 2003 proboszczem naszej parafii został Norweg, kanonik regularny Dom Alois Brodersen z kongregacji austriackiej w Klosterneunburg.

Księża kanonicy zajmują dom zakonny przy Parkveien, pozostali księża mieszkają na plebanii. Oprócz ks. Aloisa są też księża wikariusze: Dom Lukas Lorf-Wollesen Can.Reg. (Niemiec), ks. Piotr Gąsior (Polak), ks. Janusz Batko (Polak), ks. Edmund Reginald Saveripillai OMI (Tamil), ks.  Nguyen, Johannes Bjørn Tao Quoc (Wietnamczyk), ks. José Dumandan (Filipińczyk) oraz ks. Marek Żur (Polak mieszkający w Førde). W parafii pracuje też diakon stały – Henrik von Achen.

Nasza parafia liczy sobie ponad 19.000 wiernych z ponad 100 krajów świata.  Dla porównania w roku powstania kościoła (1876) należało do niego ok. 20 wiernych.