Jestem gotowa w te ostatnią drogę …

Jestem gotowa w te ostatnią drogę… te słowa w ostatnich tygodniach i dniach swojego życia powtarzała s. Mary, tym wszystkim, którzy odwiedzali ją. Pełna pogody ducha, świadoma bliskości końca ziemskiego życia, dawała świadectwo, że to już jej ostatnia droga w ziemskim życiu – droga przez śmierć do życia wiecznego. Piękne świadectwo, które rodziło łzę w oku dla wielu…

W niedziele 2 czerwca, w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, o godz. 18.30 odeszła do wieczności s. Mary Doyle. We wtorek, 11 czerwca, w klasztorze Marias Minde o godz. 11.00 odbyły się uroczystości pogrzebowe. Msze św., pod przewodnictwem Dom Aloisa celebrowało 14 księży. Przybyli prawie wszyscy kapłani, którzy w swoim życiu spotkali i pracowali z s. Mary. Kaplica klasztorna była w pełni wypełniona, bo tak wiele osób miało pragnienie towarzyszyć w tym ostatnim pożegnaniu s. Mary.

Z pewnością wszyscy zapamiętamy s. Mary zawsze uśmiechniętą, życzliwą, otwartą, pełną życzliwości Siostrę, która wszystkich witała, gdy przychodzili na Msze św. do klasztornej kaplicy. Często wyrażała wielką radość, że tak wiele wiernych gromadzi się na Mszy św. o godz. 12.00.

Ufamy, że Bóg bogaty w Miłosierdzie obdarzy zmarłą s. Mary radością życia wiecznego w niebieskim Jeruzalem. Odpoczywaj z Bogiem w pokoju!

Z życia s. Mary Doyle

Siostra Mary Doyle urodziła się w Mount Temple w hrabstwie Westmeath w Irlandii, w 1937 r. w rodzinie katolickiej. Była czwartym dzieckiem z dziewięciorga rodzeństwa.
W dniu 3 października 1958 r. s. Mary do klasztoru w Domu Macierzystym Sióstr Franciszka Ksawerego, przy Nygårdsgate 3 w Bergen. W lipcu 1959 rozpoczęła nowicjat. Dwa lata później złożyła pierwsze śluby zakonne, a w 1964 śluby wieczyste.
S. Mary ukończyła kurs asystenta pielęgniarskiego a następnie 3-letnią edukację pielęgniarską w Vor Frue Sykepleie Skole w Oslo.
W 1969 r. przeprowadziła się do Dublina, do Domu Zgromadzenia. Tam s. Mary przez kilka miesięcy pracowała na oddziale ratunkowym dużego Szpitala Mater, zanim dostała bardziej odpowiadającą jej posadę w Szpitalu Ortopedycznym. Tam odbyła specjalne wykształcenie w zakresie pielęgniarstwa ortopedycznego i pracowała tam przez 5 lat.
W 1971 roku wraz z dwoma pozostałymi siostrami przyjechała z Dublina do Voss, gdzie Siostry Zgromadzenia Franciszka Ksawerego otworzyły ośrodek rekolekcyjny i miejsce Mszy dla katolików z okolicy. Przepracowała tam 27 lat w FSV, 10 lat na oddziale chirurgicznym i 17 lat na oddziale ratunkowym.
W latach 80 s. Mary ukończyła dwuletni kurs księgowości w NKS i przystąpiła do egzaminu w Vatle Handelsskole w Voss, aby móc również zaangażować się w strukturę administracyjną Zgromadzenia, choć pielęgniarstwo było jej najbliższe sercu.
W 2001 roku s. Mary została wybrana przełożoną generalną Zgromadzenia Sióstr Franciszka Ksawerego, w którym było wówczas 31 sióstr, (21 sióstr w Marias Minde, 4 sióstr na Parkveien, 2 siostry w Haugesund i 3 sisostry w Voss). Pełniła również funkcje przełożonej klasztoru Mareias Minda.
Siostra Mary była ostatnią Siostrą ze Zgromadzenia Sióstr Franciszka Ksawerego w Norwegii, która odeszła po wieczną nagrodę – 2 czerwca 2024 r.

Zdjęcia z uroczystości pogrzebowych w naszej galerii.

Czytaj więcej o zmarłej s. Mary: