Mylą się o Boże, w Tobie wzrok i smak

W niedzielę, 2 czerwca, przeżywaliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, którą często nazywamy Uroczystością Bożego Ciała. Zgromadziliśmy się o godz. 11.00 na wspólnej, uroczystej Mszy św., sprawowanej na Musseumplasen. W tym dniu wszyscy wierni mogli przystąpić do Komunii św. przyjmując Ciało i Krew Pańską. Zawsze w Uroczystość Bożego Ciała, jak i również w Wielki Czwartek, w naszej parafii Komunia udzielana jest pod dwoma postaciami. Wspólna Msza św. zgromadziła wszystkich wiernych, którzy tworzą naszą prafię. Pięknie to ukazała modlitwa wiernych, która była czytana w 9 językach.

Po uroczystej Mszy św. udaliśmy się do przygotowanych czterech ołtarzy. Procesja prowadziła na plac John Lund, Grieghallen, Byparken i w stronę szkolnego placu przy naszym kościele. Pierwszy ołtarz na placu John Lund przygotowała grupa norweska, drugi przy Grieghallen przygotowała grupa tamiska, trzeci ołtarz w Byparken przygotowała grupa wietnamska a czwarty ołtarz na placu szkolnym przygotowała nasza polska grupa.

Uroczystośc Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Kościele została obchodzona już pod koniec XII wieku. W Norwegii, po reformacji nie było to możliwe. Kiedy katolikom ponownie pozwolono wyznawać publicznie swoją wiarę, było nas zdecydowanie za mało, aby przejść w procesji ulicami miasta. Dzięki rosnącej liczbie katolików w tym tysiącleciu, jest to teraz możliwe i czynimy to w naszej parafii św. Pawła nieprzerwanie od 2011 roku, bez względu na pogodę, zarówno jak jest słonecznie, ale również i deszczowo. W tym roku możemy powiedzieć, że pogoda była wymarzona na przeżywanie tej Uroczystości na zewnatrz.

Boże Ciało jest świadectwem naszej wiary, którą publicznie wyznajemy. Oddajemy cześć Chrystusowi ukrytemu w Najświętszym Sakramencie.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i przebiegu Uroczystości Bożego Ciała. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym z naszej polonijnej grupy. Dziękujemy tym, którzy włączyli się w przygotowanie placu na Msze św, przygotowanie ołtarza. Dziękujemy dzieciom sypiącym kwiatki, dzieciom komunijnym, niosącym feretrony, ministrantom, vaktom. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w uświetnienie Uroczystości skłądamy Bóg zapłać.

Więcej zdjęć z Bożego Ciała w naszej galerii