Obra​z z Łagiewnik w Bergen 

Rok Miłosierdzia

Historia nawiedzenia naszej parafii i wielu norweskich wspólnot przez obraz Jezusa Miłosiernego z Łagiewnik wiąże się ściśle z Rokiem Miłosierdzia. Pomysł nawiedzenia tak naprawdę podsunął nam papież Franciszek, który 11 kwietnia 2015 r. bullą „Misericordiae vultus”, ogłosił Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia (rozpoczął się 8 grudnia 2015 roku, a zakończy się 20 listopada 2016).

Przygotowania

Do rozpoczęcia tego jubileuszu przygotowywaliśmy się poprzez rekolekcje adwentowe. Zdawaliśmy sobie sprawę, że nasza parafia w Bergen, została dodatkowo obdarowana łaską otwarcia Bramy Miłosierdzia. Chcieliśmy się przygotować na te wydarzenia przede wszystkim w sposób duchowy. Stąd rekolekcje adwentowe, prowadzone przez o. Jana Wróblewskiego SVD, skupione były na temacie miłosierdzia. Widzialnym owocem tych rekolekcji było pragnienie, które obudził w nas rekolekcjonista, aby do naszej parafii i do Norwegii przybył Jezus Miłosierny w znaku kopi obrazu Jezusa Miłosiernego z Łagiewnik. Jako polscy duszpasterze podzieliliśmy się tą inicjatywą z ks. Proboszczem Aloisem, który chętnie zgodził się na takie wydarzenie i wyraził pragnienie, aby peregrynacja została przeżyta nie tylko w ramach polskiej grupy katolików, ale całej parafii, w której mamy zarejestrowanych prawie 19.000 wiernych z ponad 120 krajów świata.

Nasze zaproszenie zostało ciepło przyjęte przez kustosza Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach – ks. Franciszka Ślusarczyka.
24 września 2016 r. specjalnym samochodem – kaplicą przez Niemcy, Danię, a następnie promem z Hirtshals dotarła do Bergen kopia cudownego obrazu z Łagiewnik. Uroczystości powitania obrazu przewodniczył biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej – bp Leszek Leszkiewicz. Do 30 września 2016 r. miało miejsce czuwanie poszczególnych grup narodowych, a następnie kustosz obrazu ks. Aleksander Wójtowicz wraz z ks. Zygmuntem Kosowskim udali się z obrazem na północ do wspólnot w rejonie Song og Fjordane. Ostatnim etapem nawiedzenia były parafie w Haugesund i Stavanger. 5 października 2016 r. we wspomnienie św. Faustyny obraz Jezusa Miłosiernego powrócił promem ze Stavanger do Łagiewnik. 
Wraz z obrazem nasza parafia przyjęła relikwie apostołów Bożego Miłosierdzia: kość św. Faustyny i krew św. Jana Pawła II. Relikwie, o które wcześniej prosiliśmy, pozostały już na stałe w naszej parafii.

Więcej o tym wydarzeniu można przeczytać klikając w poniższe linki: