Ojczyznę wolną pobłogosław Panie

Tegoroczna Uroczysość Matki Bożej Królowej Polski i Święto Konstytucji 3 Maja zbiegło się z I piątkiem miesiąca maja. Zgromadziliśmy się bardzo licznie w naszym kościele św. Pawła, aby modlić się w intencji naszej Ojczyzny, rządzących Polską oraz za siebie wzajemnie – wszystkich Rodaków mieszkających w Ojczyźnie i poza jej granicami.

W tym uroczystym dniu, we wspólnej modlitwie za Ojczyznę, brały również udział dzieci pierwszokomunijne z naszej wspólnoty, przeżywające swój Biały Tydzień. Na Mszy św. było też wielu turystów, którzy przebywając w Bergen, zaplanowali również uczestnictwo we Mszy św., w naszej świątyni. Wsród licznych gości była grupa turystów z Zakopanego i Sułkowic koło Andrychowa wraz z ks. Mirosławem Socałą. Do uświetnienia Uroczystości przyczynił się również nasz Zespół swoim pięknym śpiewem.

Naszej wspólnej modlitwie towarzyszyła nam Ikona Matki Bożej Częstochowskiej, która jest tak ważna dla naszej wspólnoty polonijnej w Bergen. Gdy 1 czerwca 1989 r. papież Jan Paweł II przybył z pielgrzymką do Skandywanii, nasi rodacy mieszkający w Bergen, zakupili tę przepiękną dużą Ikonę i udali się z nią na Msze św., która była sprawowana przed twierdzą Akershus w Oslo, (dawną siedzibą królewską), w dniu rozpoczęcia pielgrzymki. Na zakończenie Mszy św. , Jana Paweł II poświęcił dla naszej wspólnoty tę Ikonę – która towarzyszy nam na każdej Mszy św. w j. polskim.

3 maj to szczególny dzień dla każdego Polaka. To wielka radość i duma. Również tutaj w Bergen, gdzie jesteśmy daleko od swojej Ojczyzny, gdzie staramy się zachowywać nasze tradycje i zwyczaje, ucząc młode pokolenie historii naszej Ojczyzny.

Więcej zdjęc z Uroczystości w naszej galerii.