PIELGRZYMKA do kościoła św. Krzyża na Fanie
1. Tradycja pielgrzymowania
W naszej parafii od 2019 r. udajemy się z pielgrzymką do kościoła św. Krzyża na Fanie – Fana kirke. Czynimy to w sobotę przed lub po 14 września, kiedy to przeżywamy liturgiczne święto Podwyższenia Krzyża św.
2. Tegoroczne pielgrzymowanie

Również w tym roku pragniemy kontynuować naszą tradycję pielgrzymowania. Dlatego w sobotę, 14 września, w samo święto Podwyższenia Krzyża, udajemy się w pielgrzymce do kościoła św. Krzyża na Fana.
3. Rozpoczęcie pielgrzymki
Rozpoczęcie pielgrzymki będzie o godz. 9.45 z kościoła św. PAwła. O godz. 16.00 – Msza św. w kościele Fana kirke
4. Dołącz do pielgrzmki
Zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania:
- z kościoła św. Pawła – 18 km – godz. 9.45
- z Lagunen – 4 km – godz. 14.00 – spotkanie przy sklepie Power/lampehuset (dawnym Skeidar)
- z stacji Stend – 2 km – godz. 15.00 (spotkanie przy stacji – skrzyżowanie przejście Titlestadvegen/Fanavegen)
- godz. 16.00 – Msza św. w kościele św. Krzyża na Fanie
Kilka informacji:
- osoby niepełnoletnie powinny być pod opieką osoby pełnoletniej
- w czasie pielgrzymki przewidziane postoje. Prowiant na drogę we własnym zakresie
Adres kościoła
Fana kirke (kościół św. Krzyża na Fanie)
ul. Fanavegen 320
Z histori kościoła św. Krzyża na Fanie:
Budowa kościoła Świętego Krzyża w Fana rozpoczęła się w drugiej połowie XII wieku i zakoćzona w roku 1220. Papież Grzegorz IX w bulli z 1228 roku mówi, że kościół był w tym czasie kościołem parafianym i kaplicą szpitalną.Później również kaplicą królewską. Krucyfiks z kościoła w Fana znajduje sie dzisiaj w Muzeum Historycznym w Bergen (Kirkesamlingene). W średniowieczu znajdował się w kosciele w Fana równiez krzyż srebrny, który zgodnie z tradycją wyłowiony został z morza przez dwu braci rybaków. Krzyż ten znany był z cudów a pielgrzymki do kościoła w Fana były w średniowieczu tradycją. Nie ma wielu źródeł historycznych na ten temat, ale wiadomo, że po reformacji w latah 1530-tych Kryż ten został usunięty z kościoła przez duńskiego urzędnika (lensman) Tor Roed, który splądrował kościoł zabierając wszysk co dało się przetopić. Stebrny krzyż nie został nigdy odnaleziony – najprawdopodobniej zatonął podczas przepraawy do Bergen. O skali poularności pielgrzymek i uzdrowień w kościele Św. Krzyża w Fana może również świadczyć fakt, że pod koniec XVI wieku luterański pastor w Fana kazał spalić sześć wozów z laskami i kulami, które uzdrowieni pielgrzymi zostawili w kościele przed reformacją. Po reformacji – pielgrzymki do koscioła w Fana powoli ustały – a później zostały zabronione.