PIELGRZYMKA do kościoła św. Krzyża na Fanie – Fana Kirke

W sobotę, 12 września,  zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania z naszego kościoła św. Pawła do kościoła św. Krzyża na Fanie. Wyruszamy z naszego kościoła o 10.45. Można też udać się tam we własnym zakresie. Można np. dołączyć z Laguny (tj.4 km), o godz. 14.15. ze skrzyżowania za parkingiem do sklepu Skeidar lub z dawnej stacji  kolei Osbane w Stend- z stamtąd pójdziemy o 15.20 w procesji do kościoła na Fanie (tj. 1 km), gdzie Msza Święta będzie o godz. 16.00. Zachęcamy osoby, które chciałby się włączyć też w śpiew, modlitwę, w j. polskim w czasie pielgrzymki.

Plan pielgrzymki:

10.45 – spotkanie przy kościele św. Pawła

11.00  – wyjście z kościoła św. Pawła (18 km)

14.15 – wyjście z postoju z Lagunen (z ul. Krohnåsveien – przy parkingu sklepu Jula  (dawniej  sklepu Skeider) – 4 km)

15.15 – spotkanie przy starej stacji kolejowej – Stend stasjon

15.20 – wspólne procesyjne wyruszenie z Stend stasjon do kościoła w Fanie

16.00 – Msza św. w kościele św. Krzyża na Fanie.

Ważne!. Wszyscy, którzy chcą uczestniczyć w Mszy św. w kościele na Fanie muszą zarejestrować swoje uczestnictwo przez stronę katolsk.no – link zamieszczony na stronie www.billett.katolsk.no (! już dostępna !) Ograniczenie w kościele na Fanie jest do 120 osób. Rejestracja nie dotyczy samego pielgrzymowania, a jedynie uczestnictwa we Mszy św. wewnątrz kościoła.

20190914_154207

Jeszcze raz gorąco i serdecznie zapraszamy wszystkich do wspólnego pielgrzymowania, bez względu na pogodę. 

Zobacz wejście naszej pielgrzymki w minionym roku :)  KLIKNIJ TUTAJ Zobacz zdjęcia z ostatniej pielgrzymki KLIKNIJ TUTAJ

 

 

Z histori kościoła św. Krzyża na Fanie:

Budowa kościoła Świętego Krzyża w Fana  rozpoczęła się w drugiej połowie XII wieku i zakoćzona w latah 1220. Papież Grzegorz IX w bulli z 1228 roku mówi, że kościół był  w tym czasie i kościołem parafianym i kaplicą szpitalną.Później również kaplicą królewską. Krucyfiks z kościoła w Fana znajduje sie dzisiaj w Muzeum Historycznym w Bergen (Kirkesamlingene). W średniowieczu znajdował się w kosciele w Fana równiez krzyż srebrny, który zgodnie z tadycją wyłowiony został z morza przez dwu braci rybaków. Krzyżten znany był z cudów a pielgrzymk do kościoła w Fana były w średniowieczu tradycją. Nie ma wielu źródeł historycznych na ten temat, ale wiadomo, że po Reformacji w latah 1530-tych Kryż ten został usunięty z kościoła przez duńskiego urzędnika (lensman) Tor Roed, który splądrował kościoł zabierając wszysk co dało się przetopić. Stebrny krzyż nie został nigdy odnaleziony – najprawdopodobniej zatonął podczas przepraawy do Bergen. O skali poularności pielgrzymek i uzdrowień w kościele Św. Krzyża w Fana może również świadczyć fakt, że pod koniec XVI wieku luterański pastor w Fana kozał spalić sześć wozów z laskami i kulami, które uzdrowieni pielgrzymi zostawili w kościele przed Reformacją. Po reformacji pielgrzymki do koscioła w Fana powoli ustały – zostały zabronione.